Türkiye’de Müzecilik Tarihi

Türkiye’de Müzecilik Tarihi  bir diğer adıyla müze kavramı ilk olarak 1846 yılında Damat Fethi Paşa’ nın ön ayak olmasıyla başladı. Aya İrini’ de çeşitli silahlar ve tarihsel yapıtlar bir araya getirilerek oluşturulmuştur.

İlk zamanlar ziyaretçilerine kapalı olan müze 1881 yılında Osman Hamdi Bey’ in müze müdürü olduğu dönemde gelişmiştir. Daha sonra Ayasofya, Kariye gibi bir çok eser müzeye dönüştürülmüştür. Bununla beraber müzecilik anlayışı gelişmiştir. Fakat şunu söylemek gerekirse Mezopotamya’ nın ve bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış bir ülkede yaşamamızdan dolayı adım attığımız hey yer müze, her yer tarihtir.

Ülkemizde bir çok müze bulunmaktadır. Türkiye’de Müzecilik Tarihi’nin gelişmiş olması ülkemizin geniş bir ülke olması ve konumu itibariyle bir çok medeniyete ev sahipliği yapmasının da etkisi bulunmaktadır. Etnografya müzesi, sağlık müzesi, İslam eserleri müzesi, şarap müzesi, Antropolojik Müzeler (Arkeoloji, Etnoloji, Folklor) , Askerî Müzeler, Açık hava müzeleri gibi bir çok müze çeşidi bulunmaktadır. Her şehrimizde en az iki tane müze olması da geçmişimize ne kadar sahip çıktığımızı göstermektedir.

Bir önceki yazımız olan Knidos Antik Kenti başlıklı makalemizde antik kentler, knidos antik kenti ve Knidos antique hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Bu Galeriyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Bolu Abant Gölü
Bolu Abant Gölü Hakkında Bilgi

Abant Gölü, Bolu ilimizin yaklaşık 34 km. güneybatısında ve Abant...

Kapat