Pamukkale Gezilecek Yerler

pamukkale traverten

Pamukkale Gezilecek Yerler

Pamukkale Gezilecek Yerler

Pamukkale Travertenleri

Türkiye’ nin gözbebeklerinden biri olan Pamukkale her yıl yerli yabancı ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Bir doğa harikası olan travertenleri ve antik eserleriyle Pamukkale görülmesi gereken yerlerden biridir.

Kırmızı Su Travertenleri

Travertenler bakımından çok zengin olan Pamukkale de bulunan kırmızı su, Pamukkale’ nin 5 km kadar kuzeyindedir. 60C sıcaklıkta çıkan suyun çevresinden akmaktadır. Suyun içinde bulunan maden oksitleri nedeniyle kırmızı, yeşil, sarı ve beyaz renkte travertenler oluşur. Oluşan renklerin muhteşem uyumu görülmeye değerdir.

Nekropolis

Şehrin kuzeyinde bulunan mezarlık geçmişten günümüze çok iyi bir şekilde korunarak gelmiştir. 2 km genişliğinde büyük bir alana yayılmış mezarlık bünyesinde barındırdığı anıt mezarlar ve lahitlerle geçmiş mezarlıkların en önemlilerindendir. Aile tipi mezar evlerde görülmeye değerdir.

Travertenler

Pamukkale de nereye başınızı çevirirseniz çevirin en saf renk olan beyazı görürsünüz. Yer altından çıkan termal suların müthiş şaheseri olan travertenler fiziksel ve ruhsal anlamda sizi rahatlatacaktır.

Büyük Hamam Kompleksi

Diğer tipik Roma hamamları gibi olan kompleks MS 2. yy’ da yapılmıştır.

Apollon Tapınağı

Apollon tapınağı eski ve dini mağara olarak bilinen Plutonion’ un üzerinde kurulmuştur. Yerli halkın bu yerde Apollon ve Kybele’ nin buluştuğu söylenmektedir. Tapınağın kalıntıları MS 3. yy’ dan da geriye gitmektedir.

Tiyatro

MS 2. yy’ ın ikinci çeyreğinde tamamlanmıştır. 15 000- 20 000 kişi kapasitelidir. Tiyatro 8 merdivenle 7 bölüme ayrılmıştır. Sahne arkasında bulunan Apollon kabartmaları ilgilinizi çekecektir.

Bir önceki yazımız olan Datça Bükleri ve Datça Koyları başlıklı makalemizde Akvaryum Koyu, Bencik Koyu ve datça bükleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Kemerde Tatil
Kemerde Tatil Yapmak

Antalya şehir çıkışından, yaklaşık 45 km sonra Kemer ilçesine gelirsiniz....

Kapat