Kuşadası Gezilecek Yerler

kusadasi

Yerli yabancı turistler için ilgi çekici bir tatil beldesi olan Kuşadası tarihi ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini beklemektedir. Antik kentleri, plajları ve mağaraları ile tam bir cennettir. Kuşadası’ nda mutlaka görmeniz gereken yerler;

Karaca mağarası

Karaca mağarası pasif bir mağaradır. Tavan da oluşan çatlarlardan sızan sular çeşitli Damlataş şekilleri oluşturmuş ve şekiller günümüze kadar gelmesine de sebep olmuştur. Mağara içinde traverten havuzları ve birkaç ufak gölcük bulunmaktadır.

Kadınlar Plajı

Her yaz milyonlarca kişiyi ağırlayan kadınlar plajı güneşin ve denizin tadını çıkarabileceğiniz Kuşadası’ nın en meşhur plajlardan birisidir. Kuşadası’na çok yakın bir yerde olan plaj çevresinde birçok seçkin otel ve konaklama tesisi bulunur.

 

Neopolis

 

Kuşadası’ nın ilk yerleşim yeri olduğu ve İonlar tarafından kurulduğu sanılmaktadır. Günümüze kadar pek ciddi bir arkeolojik araştırmaya konu olmamıştır. Yılan burnu üzerinde bazı duvar kalıntıları mevcuttur.

Efes Antik Kenti

Büyük İskender’ in generallerinden Lysimakhos tarafından MÖ 3000 yılında kurulmuştur. Liman şehri olan Efes günümüze kadar çok iyi bir şekilde korunmuş olarak günümüze gelmiştir.

 

Artemis Tapınağı

 

Dünyanın 7 harikasından olan tapınak Diana tapınağı olarak da bilinir. Tanrıça Artemis’ e ithaf edilmiş tapınak Efes’ te milattan önce 550 yıllarında tamamlanmıştır. Antik çağda mermerden üretilmiş ilk tapınak olan Artemis tapınağından günümüze kadar sadece iki mermer parçası ulaşmıştır

Bir önceki yazımız olan Karadeniz Bölgesi Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde karadeniz bölgesi gezilecek yerler, karadeniz gezi planı ve karadeniz gezi yerleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. güler bora diyor ki:

    Kuşadası’nda gidilecek yerlerden bir tanesi de Adaland su parkıdır. Tarihi yerlerini gezdikten sonra Kuşadası’nda gündüz pek yapılacak bir şey bulamazsınız. Denizi her zaman temiz ve dalgasız bulamayabilirsiniz bu sebepten su parkı çok cazip bir alternatiftir Kuşadası için. Bu konuda uzman olan ADALAND Eğlence merkezi suyla her türlü eğlenceyi sunuyor: Su parkı, yunus parkı, deniz parkı ve Rafting gibi seçenekleri var çok güzel eğlence dolu bir yer. Avrupa’nın en büyük parkı. Görmeden dönmeyin derim;)
    http://www.adaland.com

Yorum Yaz

İstanbul Deniz Müzesi
İstanbul Deniz Müzesi

İstanbul Deniz Müzesi, Türkiye’nin en önemli deniz müzesi olup, bu...

Kapat