İzmir Gezi Rehberi

izmir gezi

Türkiye’ nin İstanbul, Ankara’ dan sonra üçüncü büyük kentidir. Liman kenti olan İzmir kendi adıyla anılan İzmir körfezinde kurulmuştur. Kültür ve yeryüzü nitelikleri, yaşam düzeyi ele alındığında, Türkiye’nin en gelişmiş kentidir.

Akdeniz iklimi kuşağında yer alan ve batısında Çeşme yarımadasının uzanması turizm’ in gelişmesine çok büyük katkı sağlamaktadır. Çeşme ilçesinin İzmir merkeze çok yakın olması yoğun ziyaretçi almasına neden olur. Çağdaş, gelişmiş aynı zamanda bir kültür, sanat, ticaret ve turizm merkezidir. Ege denizinin tüm renkleriyle deniz ve karanın iç içe olduğu koyları, plajları, termal kaynaklarıyla eşsiz bir bölgedir.

Yakın zamana kadar yer altında oluşan volkanik faaliyetlerden dolayı şehir de bir çok kaplıca ve ılıca bulunmaktadır. Yer yer hala genç volkanik hareketliliğin bulunduğu iller de vardır.

Bir çok şarkıya ve şiire konu olmuş İzmir kusursuz doğası, tarihi ile günümüzde de popülerliğini korumaktadır. Kaplıcaları, ılıcaları, köyleri, antik şehirleri, canlı bir tarih müzesi olan ören yerleri, cam gibi denizi ve tertemiz havasıyla kusursuz bir şehirdir.

Bir önceki yazımız olan Bozcaada'ya Ulaşım başlıklı makalemizde bozcaada nasıl gidilir, bozcaada ulaşım ankara ve bozcaada ulaşım istanbul hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

çanakkale tarihi yerleri
Çanakkale Tarihi Yerleri

Çanakkale Tarihi Yerleri ÇİMENLİK KALESİ Çanakkale’ nin merkezinde yer alan...

Kapat