İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler

istanbula yakın tatil yerleri

istanbula yakın tatil yerleriİstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler

İstanbul içinde yaşıyoruz fakat tatil ve huzur için bir gün ayırmak istiyorsanız size aşağıda İstanbul’a en yakın tatil yerleri ve mekanları hakkında bilgi vermek istiyoruz. İstanbul’un stresinden uzaklaşarak istanbula en yakın tatil yerleri ve tatil mekanları için önerilerimiz size yol gösterecektir.

Kıyıköy

İstanbul’a en yakın tatil ve dinlenme yerlerinden birisi Kıyıköy İstanbul’a 160 kilometre uzaklıktaki bulunan İstanbul’a yakın tatil yerlerinden Kıyıköy, Kırklareli’ne bağlı şirin mi şirin bir köy. Karadeniz’e bakan bir yükseltide, Papuç ve Kazan derelerinin ortasında kurulan Kıyıköy, bir zamanlar Midye adıyla da anılıyordu. İstanbul’dan yola çıktığınızda Çerkezköy yolundan Saray istikametine dönerek Kıyıköy’e ulaşabilirsiniz.

Saray’a ulaştığınızda, Kıyıköy girişinden girmeniz gerekiyor. Yol manzarası harika olan bir yol yalnız biraz virajlıdır.  Hem yolda dinlenmeniz, piknik yapmanız, temiz havayı soluyarak kafanızını dinlemeniz de mümkün. Bu doğa harikası köy, Bizans döneminde bir sayfiye yeri olarak biliniyordu. O zamanki adı Salmidores’ti. Köyün girişindeki sur kalıntıları o dönemlerden. Bir de tarihi Aya Nikola Manastırı var. Manastırın Cenevizlilerden kaldığı da söyleniyor. Kıyı köy’ü popüler yapan özellikleri, denizi ve havası. Burada hem doğayla iç içesiniz, hem denize girebiliyorsunuz, hem de sakin bir balıkçı köyünün huzurunu yaşıyorsunuz. Kıyıköy’e İstanbul’dan turlar da düzenleniyor. Doğa gezileri ve trekking severler bu tarihi köyün keyfini günübirlik de olsa yaşıyorlar. İlkbahar ve yaz aylarında büyük rağbet gören Kıyı köy’de balık yemenin de tadı başka. Nasıl gidiler, ne yenir, nerede kalınır, yakın yerler, otelleri, ulaşım, pansiyon, konaklama, kaç para, ne kadar gibi soruların karşılığını yazımızda bulabilirisniz.

KERPE

Kerpe İstanbul’a yakın olan tatil de dinlenme yerlerinden birisidir. İzmit’e 50 kilometre uzaklıkta bulunan Kerpe Çam ormanları ile dolu bir alana sahip olan Karadeniz köyüdür.

Geçmiş zamanlarda Kerpe ismi tatil ve gezi ile pek fazla anılmaz ve bilinmezdi. Geçmiş yıllarda çoğu zaman elektrik ve susuz ve yolu olmamasına karşın Kerpe tutkunları tarafından vazgeçilmeyen dinlenme yeriydi. Şuanda Kerpe tatil meraklıları ve İstanbul’a yakın tatil yerleri arasında etkili bir isme sahiptir. İstanbul’a yakın tatil bölgesinde olması özellikle İstanbul trafiğinden ve stresinden kurtulmak isteyen kişilerin tatil yerleri arasında bulunmaktadır. Kaya tırmanışı balıkçılık ve yüzme gibi konular sizin iğlinizi çekiyorsa Kerpe İstanbul’a yakın gezilecek yerler arasındadır.

SİLİVRİ

İstanbula yakın olan ve istanbula yakın gezilecek ve tatil yerlerinden birisi olan Silivri 67 Kilometre güneybatısındadır. İnsanlar en çok ilkbahar ve yaz aylarında Silivri’yi ziyaret ediyorlar. Bu nedenle istanbula yakın tatil yerleri nden olan Silivri yaz aylarında nüfusunun çok daha fazla üzerinden tatil ve gezi meraklılarını karşılıyor ve ağırlıyor.

45 Kilometrelik Sahil şeridi İstanbul tatil yerleri konusunda meraklıları baştan çıkartıyor. Ailecek bir Pazar günü gidilebilecek ve gezilebilecek yerlerin başınsa Silivri gelmektedir. Eğence, Deniz ve Doğa ile karşılaşmak istiyorsanız İstanbula en yakın yerler arasında Silivri bulunmaktadır.

MÜREFTE

İstanbula yakın gezilecek yerler arasında olan Mürefte Kuzeye bakan yamaçlarından ayrı bir şarap, güneye bakan yamaçlarından ayrı bir lezzetin çıktığı ıhlamur ve kekik kokusunun sarmaladığı yoldaki yolculuğunuzun ilk durağı Hoş köy Feneri. Eski adı Hora olan fener, Hoşköy’ün Mürefte yakınlarında bulunuyor. Marmara Denizi’nde yol kateden gemilerin rota feneri olan Hora, deniz seviyesinden 50 metre yükseklikte olup, kule yüksekliği ise 20 metre. 1861 yılında Fransızlar tarafından yapılmış. Fener kulesi Fransa’dan orijinal olarak getirilmiş bulunan döküm paneller ve putrel demirlerden çelik yapı olarak yapılmış, halen günümüzde de bu orijinalliğini muhafaza ediyor. Fenerde ışık kaynağı olarak ilk olarak fitilli gaz yağı lambası, daha sonra LPG ile çalışan parlak ışıklı manşonlu ( gömlekli ) lambalar, şu anda ise 1000 W’lık elektrik lambası ile aydınlatma kullanılıyor. Deniz ve bağlıkların tam ortasındaki bu feneri dolaştıktan sonra, deniz, üzüm, zeytin ve iğde kokularının birbirine karıştığı, bir zamanların küçük İstanbul’u, rüzgârlı kasaba, Mürefte karşılayacak sizi. Yaşadığı deprem ve yangınlardan dolayı tarihi dokusundan fazla bir şey bulamayacağınız Mürefte, doğal güzellikleri, tadına doyum olmaz mutfağı ile tam bir konaklama yeri. İstanbula yakın tatil yerleri ve mekânlarından mirisi Mürefte ile huzur dolu bir gün geçirebilirsiniz

BALLIKAYALAR

İstanbula yakın gezilecek mekânlar ve alanlardan olan Ballıkayalar İzmit bölgesindedir. Kuş sesleri, masmavi bir gök, dereler ve şelaler ile Ballıkayalar gezilecek yerler ve mekânlar arasındadır. İstanbula yakın olmasından her kesime hitap eden istanbula yakın gezilecek mekânlar ve yerler arasındadır.

Ballıkayalara giderken kesinlikle fotoğraf makinenizi yanınıza almanızı önemle tavsiye ediyoruz. Çekilecek ve fotoğraflanacak çok güzel kareler yakalayabilirsiniz. İstanbul gezilecek yerler ve İstanbul gezilecek mekânlar arasında bulunan Ballıkayalar ailecek güzel bir hafta sonu geçirilecek mekânlardandır. Bölge içinde bulunan Ballıkaya deresi, göçmen kuşların uğrak yeri olduğundan ilginç enstantaneler yakalamanız işten bile değil!

Maşukiye

Doğayla baş başa kalmak istiyormusunuz o zaman istanbula en yakın yerler ve mekânlardan olan Maşukiye tam size göre, doğa, kuş sesler ve dinlenmek istiyorsanız Maşukiye İstanbula yakın yerler arasında gezilecek mekânların başındadır. Alabalık üretim çiftliklerinden leziz bir alabalık yiyebilirsiniz.

Kefken

İstanbula yakın gezilecek ve tatil yapılabilecek yerlerden olan ve Kandıra’ya bağlı olan Kefken denizi, kumsalı, çam ormanlarıyla istabula yakın olması gezilecek yerler arasında yer almaktadır. Pembe Kayalar” ise deniz seviyesinde, baklava biçimli kesilmiş kayalardan oluşan ve ilginç jeolojik yapısıyla görenlerde hayranlık uyandıran bir yer. Suyun içindeyken yumuşak olan kayalar, çıkarıldıktan sonra sertleşmekte. Kıyı emniyeti ve kurtarma ekiplerinin yer aldığı Kefken Adası ise tekne gezisi yapıp tarihi kalıntıları görebileceğiniz, piknik yapıp yüzebileceğiniz, 45 dakikalık mesafede, Pembe Kayalar’ın karşısında bulunan bir ada.

DARICA

Darıca İstanbula yakın gezilecek yerlerdendir. Darıca kuş cenneti özellikle görülmesi ve gezilmesi gereken yerler arasındadır. 350 çeşit hayvan ve 250’nin üzerinde bitki ile hayvanlar dünyasında bir gezinti yapabilirsiniz. Unutmadan Darıca hayvanat bahçesi 2012 giriş ücreti

0 – 4 yaş = ücretsiz

5-17 yaş = 10 TL.

18 Yaş üzeri = 15 TL. sıdır.

Sapanca

Göl manzarası, hediyelik eşyalar, payton, deniz bisikleti bunlara meraklımısınız o zaman Sapanca gölü ve Sapanca tam size göre bir gezi yeri. İsanbula yakın gezilecek yerler arasında olan Sapanca ailecek tatil ve gezilecek yerler arasındadır. Yüzölçümü 42 kilometre, en derin yeri ise 61 metre olan gölün, güneydeki Samanlı Dağları ve kuzeydeki plato arasında oluk biçiminde uzanan çukurluğu, tektonik kaynaklı. Bu çukurluğun, İzmit Körfezi’nin bir devamı olduğu ve eski dönemlerde doğudaki Adapazarı çöküntü alanına kadar sokulduğu sanılıyor.

Yalova

İstanbula yakınlı ile tatilcilerin ve gezmeyi sevenlerin ulaşabileceği yerler arasındadır. Deniz havası alarak martılara simit atarak bir yolculuk yapabilirsiniz Yalovaya. Büyüleyici ormanları, Kaplıcaları, piknik alanları gibi birçok aktiviteyi Yalovada yapabilirsiniz.

Gemlik

Tarihi ile Gemlik istanbula yakın gezilecek ve tatil yapılacak yerler arasındadır. Marmara denizinin sakin bir kıyısında bulunan Gemlik Roma, Pers, İyon ve Bizans’ın izlerini taşıyan Gemlik, Osman Gazi tarafından Osmanlı topraklarına katılmış. Gemlik, Türkiye’nin en lezzetli sofralık zeytinin de yetiştiği bölge aynı zamanda. Son yıllarda sanayisi de gelişmiş olan Gemlik’e bağlı Kurşunlu, Küçük Kumla, Büyük Kumla ve Karacaali ise yaz turizminin yoğun olarak yaşandığı kıyılar. Gemlik ailecek tatil ve tarih ihtiyacınızı karşılayacak istanbula yakın gezilecek yerler arasındadır.

İznik Gölü

İstanbul’dan fazla uzaklaşmadan fakat istanbula yakın gezilecek ve istanbula yakın tatil yeri bakıyorsanız İznik Gölü sizi doğaya götürecek bir mekandır. İznig gölü Marmaranın en büyük ve Türkiyenin beşinci büyük tatlısu gölüdür. Piknik alanları ve yerleri, tursitik tesisler ve zengin bitki örtüsü ile İznik gölü görülmeye ve gezilmeye değer yerler arasındadır.

Bir önceki yazımız olan Avrupa Yakası Piknik Yerleri başlıklı makalemizde avrupa yakası mesire yerleri, avrupa yakası piknik alanları ve belgrad ormanı piknik hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

altınoluk nasıl gidilir
Altınoluğa Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin harika beldelerinden biri olan Altınoluk’a gitmeyi düşünüyor iseniz, çok...

Kapat