Fethiye Gezilecek Yerler

fethiye

Türkiye’ nin önemli turizm bölgelerinden biri olan Fethiye tam anlamıyla bir cennettir. Eşi benzeri olmayan doğal güzellikleri sahip olan Fethiye ciddi bir turist akımına uğrar.  Fethiye’ de kesinlikle görmeniz yerler şöyle;

Lahit Mezarlık

Likya döneminden kalma denizin içinden yükselen lahit mezarın iki katlı ön yüzünde dörtgen, ahşap kirişleri andıran oymalar ve gotik stili kemerli bir kapağı bulunur.

Fethiye Kalesi

Fethiye kalesi kentin güneyinde yer alır. Aziz John’ un şövalyelerine ait olduğu sanılan kalenin duvarlarında birkaç yazı, tarihi bir sarnıç, küçük ve basit iki kaya mezar bulunmaktadır.

Telmessos Antik Tiyatrosu

Sondaj çalışmaları sırasında bulunan erken Roma döneminde inşa edilen ve MS 2. yy’ da onarım geçiren tiyatro’ nun beş bin kişi kapasiteli olduğu ve Bizans döneminde arena olarak kullanıldığı bilinmektedir. Şuan ise sadece 1500 kişinin kullanımına cevap vermektedir.

Gemiler Adası

Sadece teknelerle ulaşılan ada da Bizans dönemine ait kilise kalıntıları bulunmaktadır. Hristiyanlığın yaylıma merkezlerinden biri  olması sebebiyle çok büyük önem taşımaktadır. St. Nicholas olarak bilinen ada’ da Mavi tur teknelerinin uğrak yerleri arasındadır.

Af Kule

Ölüdeniz’ e giderken denizden 400 metre yükseklikte deniz seviyesine uçurumla inilen bir tepede bulunan manastır kalıntısıdır. Ayios Elefterios adlı bir keşiş tarafından 10 metrelik bir alanda kayayı oyarak yaptığı ve bir ömür boyu çile çektiği söylenmektedir. Köylüler tarafından Afkule olarak bilinir.

On İki Adalar

Muhteşem koylarıyla süslü kapıdağ yarımadası ve adalardan oluşan bölgeye Fethiye- Göcek’ ten düzenlenen günü birlik turlar ile ulaşılır.

Kelebekler Vadisi

Ölüdeniz’ e çok yakın olan vadi etrafı 350 metre yükseklikte ki dağlarla çevrilidir. Temmuz- Eylül arasında görülen Jarsey Tiger adlı kelebeklerden almıştır vadi ismini… 1.dereceden sit alanı olarak belirlenen ve yapılaşmaya kapatılan vadi ilk günkü güzelliğini korumaktadır.

Saklıkent

Karaçay deresi kenarında uzunluğu 18 km olan yüksekliği 600 m’ yi bulan muazzam bir kanyon içerisine gizlenmiş bir incidir. Doğa tutkunlarının vazgeçilmezi olan Saklıkent dağcılık, yüzme ve yürüyüş gibi imkanlar sunuyor.

Bir önceki yazımız olan Ucuz Tatil Fırsatları e-gezi.com Adresinde başlıklı makalemizde e-gezi.com, ekonomik tatil ve tatil hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

İstanbul'da Bisikletle Gezilecek Yerler
İstanbul’da Bisikletle Gezilecek Yerler

Bisiklet özgürlük ve sağlıklı yaşamdır. Çocukluğumuzun vazgeçilmez ödülü Bisiklet 7’den...

Kapat