Bursa Gezilecek Yerler

bursa gezilecek yerler

bursa gezilecek yerlerDoğası, tarihi, kültür çeşitliliği ile Türkiye’ nin en güzel şehirlerinden olan Bursa’ da gezmekten yorulacağınıza eminim. Tarih kokan sokakları yemyeşil görünümü ile aklınızı başınızdan alacak. İşte Bursa’ da meşhur gezilecek ve görülecek yerler;

Uludağ

Marmara bölgesinin en yüksek dağı olan Uludağ, Türkiye’ de faaliyete geçen ilk kayak merkezidir.  Kış aylarında her türlü kış sporunun yapılabildiği merkezde yaz aylarında treeking ve kampçılık yapılır.

Oylat Kaplıcaları

Uludağ’ ın eteklerinde bulunan kaplıca, kaplıca tesisleriyle zengin ülkemizin gözde merkezlerinden biridir. İki vadi arasında bulunan Oylat kaplıcaları hem dinlenme hem sağlık merkezidir.

Cumalıkızık

Osmanlı konut yapısını günümüze kadar koruyan bir köydür. Orhan Bey zamanında vakıf köyü olarak kurulmuş bir yerleşim bölgesidir. Osmanlı’ nın ilk yerleşim bölgesi olan Cumalıkızık toplam 270 evden oluşmaktadır.

Arap Şükrü Sokağı

Bursa’ nın Altıparmak mahallesinde Yahudilik olarak bilinen bölgede yer alan balık lokantaları, çorbacıların, cafelerin, sazlı sözlü eğlence yerlerinin bir arada bulunduğu turistik bir sokaktır. Resmi adı Sakarya caddesi olan Arap Şükrü sokağı adını Bursa’ ya meyhane kültürünü alıştıran Şükrü Değişmez’ den almıştır.

Koza Han

Ulucami ile Orhan cami arasında bulunan han II. Bayezit tarafından hayır amaçlı yapılmıştır. Uzun yıllardan beri yapılan ipek böcekçiliğinin de ticareti yapılırmış. Bursa’ da ki hanların en büyüğüdür. Günümüzde alt katta cafeler, üst katta ise ipek kumaşların satıldığı dükkânlar bulunmaktadır.

Uluabat Kuş Cenneti

Uluabat gölünün kıyısında bulunan doğal bir kuş cenneti olan gölün özel bir yeridir. 10 dönümlük arazi üzerinde tavus kuşu, sülün, keklik, ördek ve güvercin gibi kuşların üretildiği, çiftlik aynı zamanda göçmen kuşlara da ev sahipliği yapar. Gerçek bir doğal cennet olan bölge görülmeye değerdir.

Ulucami

Sultan Bayezit tarafından 1396- 1400 yılları arasında yaptırılmıştır. Dikdörtgen planlı ve 3 geniş kapısı olan cami çok kubbeli camilerin en büyüğüdür. Caminin içinde bulunan ustalıklar Ulu Cami’ yi Bursa’ da ki eserler arasında çok farklı bir yere sahiptir.

Yeşil Türbe

Yeşil caminin karşısında bulunan türbe 1421 yılında Çelebi Mehmet tarafından yapılmıştır. Sekizgen yapılı bir türbedir. Renkli sır ve mozaik çini işlemeleriyle eşsiz bir yapıdır. Çelebi Sultan, kızları, dadısı ve oğullarının sandıkları vardır.

İnkaya Çınarı

Uludağ’ ın eteklerinde bulunan bu çınar yaklaşık yaşı 600’ den fazladır. Yüksekliği 40 metreye yakın olan çınarın dalları normal bir çınar ağacının gövdesi kalınlığında ve uzunluğu 150 metreyi bulur. Çınar’ ın altında kurulan restoranlar ve cafeler vardır.

Karagöz Hacivat

Bursa’ nın sembolü olan Karagöz Hacivat Bursa’ da yaşadıkları ve çok iyi iki arkadaş oldukları söylenir. Günümüzde gölge oyunlarına da konu olan Karagöz ve Hacivat görülmeyi beklemektedir.

İznik

İznik 4 medeniyete ev sahipliği yapmış ender yerlerden biridir. Tarih kokan havası ve tarihi eserleriyle ünlüdür. Hristiyanların 8. kabesi olarak kabul edilir.

Irgandı Köprüsü

1442 yılında Irgandılı Ali’nin oğlu Hacı Muslihiddin tarafından inşa edilmiştir. Bursalı zanaatkarların toplandığı köprü olan Irgandı çarşılı köprü olarak da geçer.

Zeytinbağı Tirilye (Trilya)

Mudanya bir sahil ilçesi olmasına karşın denize girmek için iki beldesi vardır. Bunlardan birincisi 11 km uzaklıktaki Tirilye’dir.

Tirilye adına ilişkin en ilginç görüş olan olan son görüşün detayı ise şöyle: İznik’ te ikinci kez toplanan 787 yılındaki Hristiyanlığın 7. konsülünde, ikonoklazmaya ilişkin yorum farklılıkları nedeniyle aforoz edilmiş olan Aya Yanni, Aya Yorgi ve Aya Sorti adlı üç papaz İznik’ten kaçarak bu yöreye yerleşmiş, bu yerin adı, üç papaz anlamına gelen Trilya olmuştur.

Tirilye sokakları içinde dolaşmak için çok cici ve huzur vericiler. Evler ve tüm yapılar koruma altında olduğundan nerdeyse eski dokusundan hiçbir değişim olmamış. İtalyan sahil kasabalarını anımsatan özelliği içerisinde, daracık sokaklarda dolaşırken, bir çok tarihi esere ve birbirlerinden estetik yapıya rastlamanız mümkün.

Dünyaca tanınmış Tirilye Zeytini bölgenin en önemli ürünüdür.Oraya kadar gitmişken almadan gelmek olmaz (:

Tirilye Ulaşım : Deniz ve karayolu ulaşmının çok kolay ve rahat olduğu Mudanya İlçesi ve Zeytinbağı eski adıyla Tirilyebeldesine, karayolunu kullanarak ulaşmak isteyenler, eğer İstanbul’dan Bursa yönüne geliyorlarsa Gemlik’i 3 km. geçtikten sonra Engürücük sapağından girerek Kurşunlu, Güzelyalı, Mudanya üzerinden Zeytinbağı’na varabilirler. Diğer yönlerden gelenlerin Bursa içerisinden Mudanya yoluna girmeleri gerekiyor.

Bursa Tanıtım Videosu

Bir önceki yazımız olan İzmir Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde bergama, çeşme ve ege bölgesi gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. seda acar diyor ki:

    Türkiye’ nin en güzel şehri Bursa… Boşuna ‘ Yeşil Bursa’ dememişler adına bir Bursalı olarak yazıyı yazanı tebrik ediyorum. Bursa bu kadar güzel bir şekilde anlatılamazdı.

    1. yaren gürsel diyor ki:

      kızım sen daha artvini görmemişsin orda beğenmediğin bişey olursa cevapla

Yorum Yaz

side
Side Gezilecek Yerler

Antik eserleri tarihi güzellikleri ile Side tam bir cennet bahçesidir....

Kapat