Bora Bora Adaları

bora bora adaları

bora bora adalarıPasifik Kraliçesi‘ olarak anılan Bora Bora Adaları da Fransız Polinezyası olarak çok fazla bilinmese de Tahiti’nin 150 mil kuzeybatısında ve Güney Pasifik adasının 18 mil uzaklığındadır.

Dünyanın en güzel adaları olarak kabul edilen Tahiti, diğer Pasifik adaları gibi sönmüş veya aktif halde bulunan volkanların oluşturduğu atol ve lagunlardan oluşmuştur.  Ada  6 mil uzunluğunda 2.5 mil genişliğindedir. Adanın en yüksek noktası 727 metredir.

Cenneti anımsatan bu ada  pırıl pırıl bir denizi, sıcak kumları ve kızgın güneşiyle  eşsiz bir tatil yeridir. Bora Bora tropik bir bölgededir. Buna rağmen muson yağmurları, kasırga veya hortum yoktur. Kasım-Mart arası iklim biraz daha nemli ve yağmurlu, Mayıs Ekim arası daha kuru sezondur.

*Bora Bora adaları yeryüzünde siyah inci bulabileceğiniz tek yer. Eğer yüklü bir miktar parayı gözden çıkartıyorsanız, neredeyse her köşe başında bulunan mağazalardan siyah inci satın alabilirsiniz.

Bora Bora Adaları

Bora Bora Adaları

Lüks otellerin buluştuğu Bora Bora Adası’nda orta sınıf oteller ve ekonomik pansiyonlar gibi farklı alternatifler de bulabilirsiniz. Fransız Polinezyası’nda deniz üzerinde bulunan bungalowların ilk uygulandığı yer bu adadır.  Birçok kişinin favori mekânı olan bu ada, 19. yüzyılda Avrupalı gezginlerin de dikkatini çekmiş olmalı ki ünlü ressam Paul Gauguin Tahiti’ye yerleşip adalarda yaşayanları aktarmış tuvaline. Pierre Loti, 1880’de “Loti’nin Evliliği” isimli kitabını burada yazmış. Şimdilerde ada yeni evli çiftlerin yanı sıra, Hollywood yıldızlarının da tatil mekânı konumunda.

Papette Bora Bora’nın başkenti ve ticaret merkezidir. Havalimanı tepeden bakıldığı zaman turkuaz içine yerleştirilmiş minik bir zümrüt gibi görünmektedir.

Havadan bakıldığı zaman Bora Bora, turkuaz içine yerleştirilmiş minik bir zümrüt gibi görünür. Dünyanın bu en gözde tatil beldesi, Tahiti’nin 264 kilometre kuzey batısında yer alıyor.

Bora Bora Adaları

Bembeyaz kumsalları ve mercan gölleriyle gerçekten etkileyici bir ada. Temmuz’dan Ağustos’a kadar süren meşhur “Heiva Festivali” düzenleniyor . Güney Polinezya’dan kalkıp gelenlerle şenlenen festival boyunca herkesi şarkı söylerken ve dans ederken görebilirsiniz.

Yemek, Tahiti’de çok çeşitlidir. Romantik bir ortamda, enfes deniz ürünlerinin tadına şarap eşliğinde varabilirsiniz. Balıklarda ton ve kılıç dışında, wahoove mahi mahi gibi yerel balıklar da revaçta.  Ama bu adaya gelmişken Hindistan cevizi sütüyle hazırlanan Poisson cru’nun tadına bakmadan dönmemenizi tavsiye ederiz. Zengin deniz ürünlerinin dışında Bora Bora’da dilerseniz Fransız, İtalyan mutfaklarını deneyebilir, fast food tarzı yiyecekleri de tercih edebilirsiniz.

Tahiti’de ana dili Tahitian ve Fransızcadır. Otellerde hemen herkes ingilizce konuşabilmektedir.

Bora Bora Adası’na Türkiye’den gitmek yaklaşık 30 saat sürüyor ve bu birkaç aktarmadan sonra adaya ulaşabiliyorsunuz.

Bora Bora Adaları Video

Bir önceki yazımız olan Süt Kalesi Hakkında Bilgi başlıklı makalemizde Elazığ Süt Kalesi, Harput Kalesi Efsanesi ve Süt Kalesi Efsanesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. bahar diyor ki:

    çok güzel bir yer buraya gitmek isterdmm . Bu siteyi hazırlayan kişilere teşekkürler gerçekten çok güzel yerler var bilgi alabiliyoruzz

Yorum Yaz

flamm-bodrum-menu
Yeni Kaçış Noktalarından Biri ve Flamm Bodrum

Tatil ve yaz denildiğinde ilk akla gelen tatil beldelerinden biri...

Kapat