Artemis Tapınağı Hakkında Bilgi

Artemis Tapınağı Hakkında Bilgi

Ülkemiz içerisinde kültürel miras olarak sayabileceğimiz birçok unsur bulunuyor. Yıllara meydan okuyan tarihi birçok anıt sadece bizim ülke insanımızın değil, dünya insanlarının da ilgisini çekmektedir. Bugün ülkemize gelen turistler sadece tatil amaçlı değil, şüphesiz tarihe meydan okuyan bu unsurları da görmek için geliyor. Bunlardan biri de tahmin edebileceğiniz gibi Artemis Tapınağı’dır.

Artemis Tapınağı İzmir Selçuk’ta bulunuyor. İzmir’e gelen turistlerin mutlaka ziyaret ettiği yerlerden biri de bu tapınaktır. Milattan önce 550 yılında tamamlanmış olan tapınak, bugün ne yazık ki yapısını koruyamamaktadır. Yapılışının üzerinden uzun yılların geçmesi, bugün sadece mermer kalıntıları olarak görünmesine neden oluyor.

Dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı’nın ülkemizde yer alıyor olması da bizler için büyük bir şanstır. Tapınağın yapılmasına Lidya Kralı Kroisos karar vermiştir ve yer olarak da Efes seçilmiştir. Aslında tapınak Tanrıça Artemis’e ithaf edilmiştir ve Diana tapınağı olarak da bilinse de, bugün herkes için adı Artemis Tapınağı’dır. Dünyanın yedi harikasından biri olmayı hak eden yapılara ve özel detaylara sahiptir. Edinilen bilgilere göre A, B ve C olmak üzere 3 evrede yapılmış ve tamamlanması 120 yılı bulmuştur. Tamamen mermerden yapıldığı gibi tapınak içerisinde de dönemin en iyi heykeltıraşlarının yaptığı çok sayıda sanat eserinin yer aldığı biliniyor.

Bereket Tanrıçası Artemis için yapılan bu tapınağa ulaşmak da oldukça basittir. İzmir’e sadece 50 km uzaklıkta olan Efes’te yer alan tapınağa kolaylıkla gidebilir, bu kültür mirasını siz de ziyaret edebilirsiniz. Yapıldığında 90 metre yükseklikte ve 45 metre genişlikte olan tapınak oldukça büyüktü ve 100 kadar sütundan oluşmaktaydı. Bugün ise tapınağı belli eden ne yazık ki sadece birkaç sütundur. Tarihe meydan okuyan bu yapı tamamen kaybolmadan sizler de ziyaret etmeli ve dünyanın yedi harikasından birini ziyaret etmiş olmanın keyfini çıkarmalısınız.

Bir önceki yazımız olan İstanbul Deniz Müzesi başlıklı makalemizde istanbul deniz müzesi eserleri, istanbul deniz müzesi hakkında bilgi ve istanbul deniz müzesi nerede hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler

Dört mevsim güneşli olan Kuzey Kıbrıs sahilleri, altın sarısı kumu...

Kapat